סיכום חודש ינואר במדדי הבורסות בעולם

בורסה

הזירה המקומית – ישראל

את 2021 פתחנו בסימן "מתחסנים וחוזרים לחיים" כאשר לצד עלייה בתחלואה אשר נבעה מגילויי מוטציות קורונה חדשות, ישראל נתפסה (ועודנה) נתפסת כמודל חיקוי גלובלי לביצוע אופרציית ההתחסנות (עד כה התחסנו כ- 36% מאזרחי המדינה). למרבה השמחה, הייתה לכך השפעה חיובית בחודש האחרון, כאשר מדד 'ת"א 35' רשם עליה של 7% וחברת דירוג האשראי העולמית פיץ' (Fitch) אשררה את דירוג האשראי שלנו ברמת A+.

מגמות חיוביות נרשמו גם במדדי 'ת"א-ביומד' ו- 'ת"א-גלובל בלוטק' אשר הציגו עליות מרשימות של 23% ו- 14% בהתאמה. כמו כן, מדד 'ת"א טכנולוגיה' עלה גם הוא ב- 7% אך דווקא מדד 'ת"א נדל"ן' רשם ירידה קטנה של 2% בלבד.

בתחום איגרות החוב נרשם מחזור יומי של 4.5 מיליארד ₪ המהווה עלייה של לא פחות מ- 54% לעומת דצמבר 2020. מרבית העלייה אגב, קשורה בעיקר למסחר האג"ח הממשלתיות אשר היקף המחזור היומי בהן הסתכם בינואר ב- 3.6 מיליארד ₪  בהשוואה למחזור יומי של 2.1 מיליארד ₪ בסוף 2020. בשוק הנגזרים, מדד התנודתיות 'VTA35' רשם עלייה מזערית של 2 נקודות בלבד כאשר סיים בינואר עם 21 נקודות לעומת ה- 19 אשר עימן סגר את שנת 2020.

ברקע הדברים, הכריזו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר – מר ישראל כץ על תוכנית "9 הצעדים" להזנקת הכלכלה הישראלית אשר היקפה נאמד ב- 15 מיליארד שקלים:

  • מענק לעסקים עבור כל עסק שנפגע בשיעור של 25% בין 8,000 ל- 30,000 ₪.
  • מענק לכל אזרח – 750 ₪ לכל אדם בוגר, החל מהילד הראשון ועד הרביעי – מענק נוסף של 500 ₪ ו- 300 ₪ על כל ילד חמישי ומעלה.
  • מענקים מיוחדים לשבים לעבודה – שני מענקים בשווי דמי האבטלה ושני מענקים נוספים כהשלמת שכר.
  • מענק מיוחד לנכים.
  • פריסת מע"מ לעסקים קטנים ובינוניים לתקופה של עד 6 חודשים.
  • הקלה בתשלום הלוואות לעסקים – דחיית תשלומים על הקרן בעד שנה נוספת.
  • לראשונה – אופציה למתן דמי אבטלה לעצמאיים.
  • הפחתת רגולציה עסקית – הארכות פטור לרישוי עסקים חדשים במשך שנה ואופציה לרישוי באמצעות הצהרה בלבד.
  • הגדלה בהיקף ההשקעות – קרנות הפנסיה וחברות הביטוח תורשנה להשקיע עד 50 מיליארד ₪ בתחום ההייטק ועד 100 מיליארד ₪ בתחום התשתיות.

הזירה הגלובלית – אמריקה ואירופה

ארה"ב:

לפני הכול, הרשו לנו להשמיע צפירת הרגעה: על פי מומחים אמריקנים במשרד התקציב של הקונגרס, כלכלתה של ארה"ב (ככל הנראה) צפויה לחזור לרמתה שלפני פרוץ המגפה – כבר באמצע השנה הנוכחית. ברקע הדברים – תוכנית הסיוע חסרת התקדים של ג'ו ביידן: הזרמת סכום עתק של כ- 1.9 טריליון דולרים אשר למעלה ממחצית מתוכם (כטריליון דולרים) יועברו ישירות לאזרחי המדינה במשלוח המחאות על סך 1,400 דולרים לכל אדם.

ומה קרה במהלך ינואר במדדים המובילים בארה"ב? בואו נראה:

הדאו ג'ונס ו- S&P500, מדדי הבנצ'מארק המייצגים נאמנה את הכלכלה האמריקנית, רשמו ירידות קלות של 2% ו- 1.1% בהתאמה. לעומתם, מדד הטכנולוגיה ה- 'NASDAQ' 100 רשם עליה קטנה של 1.4%. כמו כן, תשואת האג"ח ל- 10 שנים עלתה במעט ב- 5 נקודות ורשמה עלייה מזערית של 0.03% לרמה כוללת של 1.1%. חשוב לזכור כמובן, כי נתונים אלו מגיעים בחודש דרמטי אשר במהלכו התרחשו 3 אירועים מטלטלים: הראשון – ההסתערות על גבעת הקפיטול. השני – השבעתו לנשיאות של ג'ו ביידן. השלישי – "נקמת המשקיעים החובבנים" – תיאום השקעה ברכישת מניותיה של חברת משחקי מחשב כושלת אשר הביא ל"ניפוח" של 1,638% בערכה וגרם לפגיעה במשקיעים ממוסדים אשר תכננו לסחור בה ב"שורט".

אירופה: ביבשת שעודנה נאבקת "להרים" מבצע חיסונים, נרשמו מגמות שליליות בבורסות המובילות כאשר בורסת פרנקפורט ירדה ב- 2.1%, בורסת לונדון ב- 1% והבורסה הפריזאית רשמה ירידה של 2.7% בסיכום חודשי.

בדיקה ,השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן