חברות ה- SPAC: מלכי ההשקעות ונסיכי המהפכה הגדולה?

מלכי ההשקעות

אומרים שהעולם שייך לצעירים, מספרים שמהפכות גדולות מתחילות במקומות הכי לא צפויים שיש.
בשנים האחרונות, הדמיון הצליח לכתוב את המציאות במגוון רחב של נושאים, ואנחנו בני האדם, ניסינו כמו תמיד לתת פרשנות למחר, לתת פרשנות ללא נודע. הבורסה, הוכיחה שהיא כמו הטבע, לאחר סופת הסתיו הגדולה, מגיעה פריחת האביב. הבורסה, הוכיחה במשך עשורים רבים כי היא יודעת להתאושש ממשברים גדולים, היא הוכיחה שהיא יודעת להמציא את עצמה כל פעם מחדש. לאחרונה, אנחנו שומעים כי חברות גדולות, יזמים מובילים, סטארט אפים ואנשי עסקים מוצאים מקום מפגש חדש ומעניין בעולם ההשקעות, חברות ה-SPAC. מדובר בתחום ההשקעות הלוהט של השנתיים האחרונות, כמה לוהט? ב-2019, היו כ-59 עסקאות SPAC IPO בשווי של כ-13.6 מיליארד דולר, ב-2020, נחתמו קרוב ל-250 עסקאות בסכום מוערך של כ-83 מיליארד דולר, ועושה רושם שזאת רק ההתחלה.

האם מדובר בעסקה טובה או עסקה רעה?

חשוב לומר, בסופו של דבר מדובר בעולם ההשקעות, ולכל השקעה קיים מרכיב סיכון. ב-2020, שוק ה-SPAC התפתח מאד, נוספו מגוון רחב של חברות, במגוון רחב של תחומי השקעה. התשואה הממוצעת על עסקאות ב-2020 מוערכת בכ-17%, אבל חשוב לזכור, אין זה מבטיח דבר ולא חצי דבר לגבי העתיד ולגבי עסקאות SPAC אחרות. חשוב לדעת מספר דברים לפני שיוצאים למסע השקעות בחברות SPAC
1 ) נכון לרגע זה, הביצועים לטווח הארוך היו גרועים מהביצועים של ההנפקות המסורתיות בבורסה, אך אין זה אומר דבר לגבי העתיד.
2 ) עד היום, רק 40% מחברות ה-SPAC השלימו מיזוג, יש אשר טוענים כי נתון זה עשוי להשתנות באופן משמעותי ככל ששוק ה-SPAC יתפתח, ויש אשר בוחרים לראות בנתון זה חיסרון משמעותי.

מלכי ההשקעות 2

איך קונים מניות של חברות SPAC ומה זה בכלל?

ברגע ש-SPAC יוצא לבורסת NYSE או לנאסד"ק, ניתן לקנות את המניות באופן רגיל. בדרך כלל, בחברות SPAC משקיעים חברות וקרנות שמעוניינות להרחיב את הפעילות שלהן, לבנות מנועי צמיחה חדשים, וכמובן, לייצר ערך משמעותי להשקעה כמשקיע ראשוני. כמו כן, משקיעים פרטיים רבים אשר מעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם. חברות SPAC נוצרות על ידי איגוד משקיעים, מדובר על חברה עם קופת מזומנים שמחפשת הזדמנויות השקעה בתחום ההתמחות שלה. לאורך כל התקופה, כספי המשקיעים נמצאים בחשבון נאמנות נושא ריבית, לא ניתן למשוך את הכספים עד להשלמת העסקה או החזרת הכספים על ידי החברה.
על כמה זמן מדובר בדרך כלל? ל-SPAC יש תאריך תפוגה של כשנתיים להשלים עסקה או לפרק את הפעילות.

איך ניתן להשקיע בצורה חכמה בחברות SPAC ולשלב אותן בתיק ההשקעות?

ראשית, ניתן לרכוש מניות של חברות SPAC  באופן ישיר, ובכך להיחשף לתחומי פעילות חדשים. אלטרנטיבה נוספת ומעניינת היא, רכישת מניות מסורתיות ויציבות אשר משקיעות בחברות SPAC בתחום פעילותן, אמנם מדובר בחשיפה עקיפה לשוק ה-SPAC, אך גם מרכיב הסיכון יורד באופן משמעותי.
אפשרות נוספת היא, השקעות אלטרנטיביות במגוון חברות ובמגוון תחומים כמו נדל"ן, תשתיות, אנרגיה ירוקה ומתחדשת, קאנביס, טכנולוגיה ועוד. במקרים מסוימים, חברות עשויות לצאת להנפקה לאחר מספר שנים ובגרות עסקית מסוימת. מומלץ בכל אופן, ובכל דרך להיוועץ עם אנשי מקצוע מנוסים, כאלה שחיים יום יום את עולם ההשקעות ויכולים להתאים עבורכם את החליפה בהתאם למזג האוויר.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן