השקעות אלטרנטיביות בעולם משתנה

השקעות אלטרנטביות

כתב: דן דוברי

עולם אלטרנטיבי בכפר הגלובלי

בשנים האחרונות עולם ההשקעות התפתח לתחומים חדשים ומגוונים והמשקיעים למדו לדבר שפה אלטרנטיבית חדשה, שפת השקעות שעד היום הייתה שייכת לגופים המוסדיים בלבד. כיום, המשקיעים הפרטיים למדו להשקיע באופן אלטרנטיבי, השקעות חדשות אשר מאפשרות לפזר את תיק הנכסים שלנו בצורה מתוחכמת לתחומים נוספים עם מתאם נמוך לשוק ההון. בכפר הגלובלי תנאי השוק משתנים במהירות כמו מזג האוויר. ולכן, אלטרנטיבות השקעה חדשות דוחקות אלטרנטיבות השקעה ישנות וכך מחייבות את המשקיעים לבחון את תיק הנכסים כל פעם מחדש. בעשור האחרון ובאופן היסטורי אנחנו נמצאים בסביבת ריבית נמוכה, כסף זול הופך את השווקים ליקרים, וזאת הסיבה שמשקיעים רבים פונים לעולם האלטרנטיבי.

מציאות חדשה בעולם משתנה

הקורונה הופיעה בלי הודעה מוקדמת, בזמן קצר היא הצליחה לחולל מהפכה גדולה, היא הצליחה לגרום לשינוי בהרגלי הצריכה שלנו, היא הצליחה לגרום לשינוי בהרגלי הלמידה שלנו ולשינוי בהרגלי העבודה שלנו ובאופן שעולם העסקים מתנהל. הטכנולוגיה הצליחה לפרוץ בתקופה הקורונה ובמהירות חוקי המשחק השתנו, דבר שייצר שינוים גיאופוליטיים ושינויים באלטרנטיבות ההשקעה. ניתן לומר שהשינוי שהקורונה יצרה יישאר איתנו לעוד הרבה זמן. תחומים חדשים הופכים להיות רלוונטיים ותחומים מיושנים נדחקים לאחור במהירות האור, תקופת הקורונה תייצר שינויים והזדמנויות השקעה חדשות עבור משקיעים בכל העולם. מתחילת השנה הצליחו ענקיות הטכנולוגיה כמו אמזון, פייסבוק, אפל, מייקרוסופט, טסלה, נטפליקס וגוגל להגיע לשווי שוק כולל של כ-7 טריליון דולר, לאחרונה ניתן לראות כי שחקנים חדשים נכנסים לשוק ויוצרים עיוותים בסקטורים שונים.

למסע יוצאים עם מפה ואסטרטגיה ברורה

משקיעים אלטרנטיביים חייבים אסטרטגיה ברורה, הצלחה בעתיד דורשת חשיבה יצירתית, סבלנות והתמדה. עולם ההשקעות ידוע ככזה שמאפשר לפוטנציאל הרווח לגדול ככל שהסיכון גדל, ולהפך ככל שהסיכון יורד הפוטנציאל לרווח קטן יותר. עולם ההשקעות בנוי ממשקיעים שמחפשים אחר נכסים מניבים. העולם האלטרנטיבי הופך להיות הבסיס בתיק ההשקעות ולא השוליים.

השקעות אלטרנטיביות

עתיד אלטרנטיבי

העולם האלטרנטיבי הצליח להתקדם בשנים האחרונות בצורה יוצאת דופן, ב-2004 השוק האלטרנטיבי הסתכם בכ-2.5 טריליון דולר, במשבר הסאבפריים ב-2008  צמח השוק האלטרנטיבי בפי 2.5 והסתכם בכ- 6 טריליון דולר. כיום, מושקעים כ-14 טריליון דולר בתחום האלטרנטיבי עם גידול של פי 6. לפי מחקר של PWC בחמש השנים הבאות התחום האלטרנטיבי המנוהל הסתכם בכ-21 טריליון דולר. בנוסף לכך, הגופים המוסדיים וחברות הביטוח מנהלות בתיק ההשקעות שלהם השקעות אלטרנטיביות בשיעור של בין 20-40%.

קרנות הון פרטי (Private Equity)

קרנות הון אלו הצליחו מאד בשנים האחרונות אך ב-PWC חוששים שהמגמה לא תמשיך באותו קצב. התחרות בתחום גדלה והיא עלולה לצמצם באופן משמעותי את שיעור הרווחיות למשקיעים. חלק מההשקעות דורשות התמחות ייחודית וסבלנות כדי לייצר את הרווחים הנדרשים. כיום, יותר ויותר קרנות הון פרטי פונות לעסקים בתחום הטכנולוגיה, תחום זה יכול לצמוח בעשרות אחוזים בשנה, ניהול של קרנות בתחום זה מחייב משמעת, ניהול מקצועי ואחראי על מנת למקסם את הפוטנציאל הטמון בהשקעה. המגמה היא כניסה בשלב מוקדם והשקעה לטווח ארוך יותר מאשר בעבר.

קרנות נדל"ן

בעולם של ריבית נמוכה וחוסר יציבות, ההשקעה בנדל"ן העניקה למשקיעים הפרטיים עוגן ורווחים נאים במשך שנים רבות, אפשר לומר שמאז המשבר של 2008. הנדל"ן ממשיך להיות אטרקטיבי אך בצורות והשקעות שונות.  כיום, קרנות אלטרנטיביות מאפשרות להשקיע בנדל"ן בתחומים של דיור סוציאלי באנגליה, קרנות חוב לפרויקטים ומיזמי נדל"ן.

קרנות אלטרנטיביות בתחום התשתיות

עולם התשתיות הוא כל כך מגוון וצבעוני, קביעת הערך למניות מחייב את המומחים להתמקד ולחשוב על מיקוד בנכסים מאד ספציפיים ורלוונטיים. משקיעים רבים ובעיקר הגופים הפיננסים כמו למשל קרנות הפנסיה משקיעים בתחום התשתיות לטווח ארוך בפרויקטים של בניית כבישים, שדות תעופה, נמלים, תשתיות מים, תשתיות אנרגיה ועוד. בעבר כ-50% מסך ההשקעות בתשתיות היה בתחומים אלה ,אולם בעקבות משבר הקורונה גם אופי ההשקעות עבר שינוי ועיקר ההשקעות בתחום התשתיות הוא בתחומי הבריאות, הטלקומוניקציה, אנרגיה מתחדשת ועוד תחומים שהפכו לחיוניים וחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו.

קרנות גידור

תעשיית קרנות הגידור עומדת בפני אתגר משמעותי, תעשייה זו בנויה ממומחיות וכישרון של אנשי מקצוע מנוסים שיודעים לנתח נתונים ולתרגם אותם להשקעות טובות. מנהלי השקעות אלה יודעים לראות את המחר ולהשקיע בתחומים שיהיו הדבר הגדול הבא. מדובר במנהלי השקעות מנוסים שיודעים לעבוד עם מגוון מכשירים פיננסים שמחליפים סיכון בסיכוי ולהפך.

מזומן ופיקדון בנקאי

בשנים האחרונות  הריביות על הפיקדונות הבנקאים ירדו באופן משמעותי, אם ב-1995 נהנו המשקיעים מריבית פקדון של 17% בעשור האחרון המשקיעים נוטשים את הפיקדונות בגלל סביבת ריבית אפסית, כיום הריבית היא כ- 0.1% בלבד. בכל הבנקים יחד נמצא סכום של כ-1.3 טריליון ₪ בפיקדונות שלא עובד עבור בעליו, סכום שלא מייצר ערך למשקיעים. למשקיעים אשר סובלים מתנודתיות בשוק ההון יש עולם השקעות חדש, עולם אלטרנטיבי.

ממחקר של PWC שפורסם בספטמבר 2020

 

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שווקים שבועית

סקירת שווקים שבועית 08/11/2020

ישראל: ממתינים לעדכונים מארה"ב ומקווים להקלות נוספות על המשק ירידה בתחלואה עלייה בבורסה עליות שערים וצבע ירוק הם בעיקר מה שסיפק לנו שבוע המסחר האחרון…

חיסכון פנסיוני בניהול אישי

חיסכון פנסיוני בניהול אישי IRA

חיסכון פנסיוני בניהול אישי IRA – מה זה אומר?   חיסכון פנסיוני בניהול אישי (Individual Retirement Account או בקיצור I.R.A) זו שיטת ניהול חיסכון עבור…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן