צרות של עשירים: למרות זינוק של 300% ברווחי ארמקו, בערב הסעודית מודאגים ממהפכת האנרגיה הירוקה

אנרגיה ירוקה

ערב הסעודית ידועה כמדינה עשירה, ועשירה במיוחד בזהב השחור. החברה השלישית בגודלה בעולם שוכנת במדינה ובבעלות ממשלתית. בבעלות חברת הנפט ארמקו למעלה ממאה שדות נפט וגז, כאשר סך הנפט מוערך בכ-270 מיליארד חביות, אך בפני אחת החברות הגדולות והחזקות בעולם עומדים מספר אתגרים לא פשוטים. הראשון הוא משבר האקלים שמוביל מדינות ומנהיגים רבים לדרוש וליישם את מהפכת האנרגיה, והשני הוא קושי באספקת הנפט לאחרונה, ואם לא די בכך, שנת הקורונה ומגוון סגרים בעולם הובילו לירידה של 45% בהכנסות בהשוואה לשנה הקודמת. האם החברה הלאומית של ערב הסעודית מתכוונת לעשות שינוי מסלול? בואו נדבר על זה.

חברות הנפט המסורתיות ספגו עליות וירידות שערים משמעותיים בשנה האחרונה. השינויים בשוק ההון בעקבות נגיף הקורונה לא היו העניין היחיד שהשפיע על המסחר במניות של חברות הנפט, אלא גם הפופולאריות שעלתה, ואז ירדה, של חברות הקלינטק והמדדים השונים שביטאו היטב את ההעדפה של משקיעים רבים לחדשנות ויצירת אנרגיה ממקורות מתכלים. ארמקו היא מחברות הנפט הגדולות בעולם, בבעלותה גם שדה הנפט הגדול בעולם וגם אזור השטח הימי המהווה שדה נפט הגדול בעולם. בשנה האחרונה ארמקו ידעה עליות ומורדות, וייתכן שאם לא תחשוב על התחדשות ויצירת אנרגיה גם ממקורות ברי קיימא, הצרות שלה צפויות לגדול.

ארמקו הסעודית – היסטוריה של ניהול אמריקאי וסעודי

קשה לשים את האצבע על תאריך ההקמה המדויק של ענקית הנפט העולמית, שמרכזי הפיקוח שלה ממוקמים בעיר ד'הראן שבערב הסעודית, והיא נוהלה לאורך ההיסטוריה שלה על ידי חברות אמריקאיות, ובתהליך שכונה "השתתפות" הפכה לרכוש הבלעדי של ממשלת סעודיה. כבר בשנת 1933 הוקמה "חברת הנפט הערבית של קליפורניה", חברת בת של סטנדרט נפט בסעודיה, לאחר ששליט ערב הסעודית של אותם ימים העניק במתנה לחברת "סטנדרט אויל" בקליפורניה זיכיון להפקת נפט בשדה שעוד לא נמצא בו נפט במדינה. בשנת 1944 הוקמה החברה הסעודית במבנה הראשוני שלה אולם בשנת 1988 הפכה ממשלת סעודיה לבעלת המניות היחידה בחברה.

ארמקו שקלה הנפקת חלק מהמניות שלה כבר בשנת 2016, אולם הגיע בפועל להנפקה רק בסוף שנת 2019. זו היתה ההנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה, והחברה הצליחה לגייס במסגרת ההנפקה לא פחות מאשר 25.6 מיליארדי דולרים, שווי השוק של החברה על פי מחירי המניות שלה בעת ההנפקה הציג שווי שוק של 1.7 טריליון דולר. היום, שווי השוק של החברה הוא השלישי בגודלו בעולם: 2 טריליון דולר והיא אחרי חברות הטכנולוגיה האמריקאיות אפל ומייקרוסופט. החברה מעסיקה כ- 66,000 עובדים כאשר הרוב המכריע של עובדי החברה הם סעודים, והיא מייצרת נפט גולמי וגז טבעי. הכנסות החברה הסתכמו ב-2020 בכ-229 מיליארד דולר, הרווח הנקי הסתכם בכ-49 מיליארד דולר וסך נכסי החברה מוערך בכ-510 מיליארד דולר.

הצרות של ארמקו בשנים האחרונות

בשנת 2016 פורסמו הפרטים בנוגע לפרשת שחיתות ותשלומים בצמרת ההנהלה של החברה, מה שגרר משבר מחירים למוצרי החברה וגירעון תקציבי. באותה שנה שקלה ארמקו להנפיק כ – 5% ממניותיה למימון עלויות התפעול. בשנת 2019 הותקפו חלק ממתקני הנפט של החברה, מה שגרם להאטה משמעותית של עד 50% בתפוקת ייצור הנפט. במרץ השנה דיווחה ארמקו כי במהלך שנת 2020 הרוויחה החברה רק כמחצית מהסכום שאותו הרוויחה במהלך שנת 2019. הרווחים של 2020, 49 מיליארדי דולרים, 45% פחות ביחס לתקופה המקבילה שנה קודם לכן, על אף הצניחה בהכנסות החברה, היא התכוונה לקיים את הבטחתה בנוגע למדיניות חלוקת דיבידנדים למשקיעים. באפריל השנה, הודיעה החברה כי היא מוכרת 49% ממניות חברת הבת שלה העוסקת בהנחת תשתיות הובלה וצנרת. זאת, בתמורה לסכום של כ – 12.4 מיליארדי דולרים. ברבעון השני של 2021 דיווחה ארמקו על התאוששות וזינוק של כ – 300% ברווחי החברה. הדיבידנד שהובטח למשקיעים, בסך כולל של 18.8 מיליארדי דולרים – חולק כפי שהבטיחה החברה בהנפקה הראשונית שלה.

מה צפוי להתרחש עם חברת ארמקו וחברות דומות לה?

חברת ארמקו היא החברה השלישית בעולם, וניראה כי השינויים הגלובאליים משפיעים על הרווחיות שלה באופן חד. עם השפעות מזג האוויר על איכות החיים מסביב לעולם וריבוי של אסונות טבע בעקבות שינויי האקלים, עם הלחץ הגובר מסביב לעולם לעבור לאנרגיה ממקורות מתחדשים, הפופולאריות העולה של רכבים חשמליים והפתרונות החדשניים לייצור אנרגיה לחשמל ביתי ממקורות מתכלים כמו גם לתעשייה, ייתכן שהתנודות וההפתעות בדו"חות הרבעוניים של ארמקו, כמו גם של חברות אחרות העוסקות בייצור של נפט וגז טבעי, רק ילכו ויגדלו. כנראה שבהנהלת החברה מבינים כי זה הזמן לנצל את הרווחים האדירים של החברה להתחדשות, וליצירת אנרגיה ממקורות ירוקים ונקיים אחרת ייתכן שארמקו שתשלם מחיר כבד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן