האם WEWORK בדרך להנפקה – כן או לא?

בשנת 2019 הודיעה חברת WeWork, שלזמן קצר כונתה גם חברת We, שהיא יוצאת להנפקה בורסאית. אז נוהלה החברה על ידי אחד אדם נוימן, שאם עוד לא נתקלתם בשמו ואתם מחפשים קצת בידור – כדאי לברר עוד אודותיו. WeWork של אז, שהייתה פחות בוגרת עסקית וניהלה הפסדים בסך של כ – 2 מיליארדי דולרים, לא צלחה את ההנפקה והאג"ח שהנפיקה נמכרו ב"תשואת זבל", כלומר תשואה בסיכון גבוה. מאז קרו הרבה דברים:  WeWork נרכשה (או, אולי אפשר לומר גם הוצלה מפשיטת רגל וקריסה טוטאלית) על ידי סופטבנק היפנית תמורת 10 מיליארד דולר, לאחר שרק שנתיים קודם לכן נאמד שווי החברה ב – 47 מיליארד דולרים. אדם נוימן פרש מניהול החברה תוך שהוא משלשל לכיסו לא פחות מאשר 1.7 מיליארדי דולרים, אבל זה לא היה סוף התקופה הקשה של WeWork, שתפוסת המשרדים שלה ירדה במהלך שנת 2020 ממעל 70% לקצת יותר מ – 40%, זאת כנראה בעקבות השינויים שהביא איתו נגיף הקורונה לתעסוקה העולמית.

WeWork הפסידה לאורך שנת 2020, על פי הערכות, מעל 3.2 מיליארדי דולרים, אולם הנהלה חדשה, רוח גבית, חזון ואמונה וגב כלכלי חזק, מאפשרים למנהל החברה עתיר הניסיון בתחום הנדל"ן לגלות אופטימיות. החברה מתכננת הנפקה באמצעות חברת ספאק, לפי שווי שוק של 9 מיליארדי דולרים, וחוזה רווחים לשנת 2024 של 7 מיליארדי דולרים.

WeWork – סיפור עצוב של חזון נפלא וניהול כושל

הרעיון מאחורי WeWork, אותו הגה מייסד החברה אדם נוימן, הוא לטעמנו לא פחות מגאוני: חלל משרדים שבחלקו הוא פרטי ובחלקו משותף, כאשר החלוקה הפנימית למשרדים היא מצומצמת ומותירה שטח רב לחללים משותפים (כמו מטבח וחדרי ישיבות), והתחזוקה של הבניינים משותפת. השיטה מאפשרת שכירת משרדים לטווחים משתנים, קצרים או ארוכים, בתשלום נמוך הרבה יותר מזה שהיה מקובל בעולם המשרדים להשכרה, ובתמורה לשירותים רבים נוספים כמו שירותי ניקיון ואחזקה. על הנייר, היה ניראה שיש כאן פוטנציאל אדיר לצמיחה, בתחום המשרדים – ולאחר מכן גם בתחום הנדל"ן למגורים, על אותו עיקרון של שטח פרטי מצומצם שטחים ציבוריים משותפים נרחבים ותחזוקה משותפת בשכירות חודשית נמוכה.

החברה הוקמה בשנת 2010 על ידי אדם נוימן ומיגל מקלבי. בתוך פרק זמן לא ארוך הצטרפו לחברה הצעירה משקיעים בעלי שם כמו ג'יי פי מורגן וגולדמן זקס, שהאמינו ברעיון. בשנת 2016, רק שש שנים לאחר תחילת הפעילות של החברה, נאמד שווייה בכ – 16 מיליארדי דולרים.

בשנת 2019, כאמור, תוכננה הנפקה לחברה, לפי שווי שוק של 47 מיליארדי דולרים. רק שבין ההכרזה לתאריך ההנפקה עצמו השתנה שווי השוק של החברה: משווי שוק של 47 מיליארדי דולרים צנח שווי השוק שלה ל – 20 מיליארדי דולרים, על רקע פרסום דו"חות שחשפו הפסדי עתק של כמעט מיליארד דולר, בעקבות ניהול כושל כפי הנראה. פרסום הדו"חות עורר תהיות מצד משקיעים בנוגע לאפשרות של ניפוח שווי החברה וצפי להפסדים בעתיד.
על כן, נדחתה ההנפקה לתאריך לא ידוע. מייד לאחר הפיאסקו המדובר, נרכשה WeWork ואדם נוימן, שהואשם בניהול כושל של החברה, אולץ להתפטר. לחברה מונה מנכ"ל חדש, סנדיפ מתראני, כריש נדל"ן עתיר ניסיון שנקט ללא דיחוי בצעדים מרחיקי לכת לחיסכון, וניראה שהוא מציל את החברה הכושלת מסגירה.

wework 2

ושוב בדרך להנפקה

לאחרונה (אפריל 2021) פורסם כי חברת WeWork עם צוות הניהול החדש שלה, מתכננת הנפקה בורסאית מאוחרת יותר במהלך השנה, הנפקה באמצעות מיזוג עם חברת הספאק BowX Acquisitions. שווי השוק הצפוי להנפקה הוא לא פחות מאשר 10 מיליארדי דולרים, וזה כבר סימן שמורה על התאוששות החברה, שכאמור שווי השוק שלה היה רק קצת פחות מ – 50 מיליארדי דולרים בימי הזוהר שלה.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן