האם זה הזמן להשקיע בטוקיו?

תיק השקעות מנוהל

הבורסה של טוקיו (Tokyo Securities Exchange- TSE) היא הבורסה הגדולה ביותר ביפן ואחת מן הגדולות בעולם. בשנת 2013 מוזגו הבורסה בטוקיו, הבורסה באוסקה, ומספר זירות מסחר יפניות נוספות לכדי גוף אחד המכונה Japan Exchange Group (JPX). JPX היא חברת המסחר בניירות ערך הרביעית בגודלה בעולם, אחרי הבורסה בניו יורק, הבורסה הדיגיטלית של ארה"ב היא הנאסד"ק, והבורסה בשנחאי.

שווי השוק של כלל החברות הנסחרות בבורסה בטוקיו, נכון לתחילת שנת 2021, עומד על כחמישה וחצי טריליון דולרים. מדד Nikkei הוא אחד המוכרים בעולם ומורכב מ-225 חברות שמניותיהן נסחרות בבורסה בטוקיו ונבחרו על ידי כתב העת הכלכלי המוביל ביפן. בעת שמתרחשים אירועים המשפיעים על כלל השווקים בעולם מקובל להתייחס למדד Nikkei כאינדיקטור לתגובה בעוצמה לה ניתן היה לצפות.

אגרות חוב שהונפקו ללוחמי סמוראי

תחילת דרכה של בורסת טוקיו במוסד פיננסי שהוקם בשנת 1878 למטרת סחר באגרות חוב שהנפיק הממשל ושימשו לתשלום מעין פנסיה ללוחמי סמוראי וותיקים שיצאו לגמלאות. בהמשך התווסף מסחר במתכות יקרות ומניות של חברות יפניות שהונפקו לציבור. בשנת 1943 מוזגה הבורסה בטוקיו עם אחד עשר זירות מסחר נוספות שפעלו בערים גדולות אחרות ביפן. בראשון באוגוסט 1943, כמה ימים לפני הטלת פצצת האטום על העיר הירושימה, הופסק המסחר בבורסה בטוקיו והתחדש רק באמצע מאי 1949.

שנות השמונים

בשנות השמונים יפן ידעה תור זהב כשהתעשייה המקומית פרחה והכלכלה שלה הפכה, לתקופה קצרה, לשנייה בגודלה בעולם (אחרי המובילה הקבועה, ארה"ב). הבורסה בטוקיו צמחה בקצב חסר תקדים בשנים אלה ובשנת 1990 כ-60% מנפח המסחר במניות בעולם התנהל בה. הצמיחה ביפן התמתנה וחלקה של בורסת טוקיו בנפח המסחר הגלובלי בניירות ערך הצטמצם. יפן נותרה אחת המדינות החזקות בעולם מבחינה כלכלית והבורסה בטוקיו היא זירת מסחר שוקקת חיים המושכת אליה משקיעים מוסדיים ופרטיים מכל רחבי העולם.

מוצרים פיננסיים הנסחרים בבורסה בטוקיו

בבורסה בטוקיו נסחרים ניירות ערך ממגוון סוגים. לצד מניותיהן של חברות ציבוריות ניתן לסחור במדדים, קרנות הון, שטרות, קרנות נדל"ן ועוד. המסחר מתנהל באופן דיגיטלי בלבד באמצעות מערכת המכונה "ראש חץ" ("Arrow Head") הנחשבת לאחת המתקדמות מסוגה בעולם. זמן עיבוד מרבי של פקודת רכישה או מכירה עומד על אלפית השנייה, נתון שאינו נופל מביצועי מערכות המסחר הדיגיטליות של הבורסה בניו יורק ושל נאסד"ק.

עבור משקיעים ישראלים המעוניינים להתחיל לסחור בבורסה בטוקיו מומלץ לבחור תחילה בתעודות סל העוקבות אחר מניות מובילות בסקטורים שונים. מסחר במוצרים פיננסים העוקבים אחר מדד  Nikkei גם היא דרך טובה להעמיק היכרות עם בורסת טוקיו. בהמשך ניתן להשקיע במניות של חברות גדולות הנסחרות בבורסה זו, כגון טויוטה (TYO: 7203), SoftBank Group Corp (TYO: 9984), Honda (TYO: 7267) ועוד.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן