הודו: האם הכלכלה החמישית בגודלה בעולם על סף קריסה?

הודו

הודו עומדת בפני אחד המשברים הגדולים ביותר שלה, ועבור הכפר הגלובלי אלה עשויות להיות חדשות רעות מאד. הקורונה תוקפת בהודו כמו גל צונאמי, עד עכשיו נרשמו כ-18 מיליון מקרי קורונה, ולמעלה מ-200 אלף מקרי מוות. מערכת הבריאות בהודו נמצאת על קצה גבול היכולת שלה, והכלכלה מתחילה לאותת שהחמצן אוזל, אי אפשר להמשיך כך. האם הכלכלה החמישית בגודלה בעולם על סף קריסה ואיך זה עשוי להשפיע על הכפר הגלובלי שלנו?

ראש ממשלת הודו נאם לפני מספר ימים והודה לאומה על הקרב הגדול והלחימה של כל עיר וכפר בקורונה. לטענתו, סגר צריך להיות המוצא האחרון לפתרון בעיית הקורונה, סגר נוסף וארוך עלול לפגוע בצורה אנושה בכלכלה ההודית. אך על פי המצב בהודו כרגע, עושה רושם, שמנהיגי המדינה פספסו את הרכבת החשובה ביותר בניהול משבר הקורונה, המציאות מראה תמונה עגומה למדי, מערכת בריאות שהגיע לקצה גבול היכולת שלה, בתי חולים בקריסה, מתים ברחובות ושיאים שליליים נשברים בזה אחר זה. לאחרונה, הרשויות החלו להסב מתחמי ספורט, אולמות אירועים, בתי מלון, ובתי ספר למרכזי טיפול במטרה להוסיף אלפי מיטות נוספות תוך ימים בודדים.

עבור הכלכלה ושוק ההון, הגל השני עשוי להיות מכת מוות

מאחר וממשלת הודו איחרה בהחלטות החשובות, עושה רושם כי ההחלטות שהתקבלו הגיע בפאניקה, בלבול רב וחוסר מחשבה לטווח הארוך. בשלב זה, קיימות מגבלות מחמירות על אזורים רבים כמו ניידות וסגר, וכבר עכשיו ניתן להבין , הפעילות העסקית עשויה להיפגע בצורה קשה מאד. הבורסה ההודית מאד תנודתית בעקבות משבר הקורונה, ובשלב זה הנפגעים הגדולים ביותר הם סקטור הנפט והאנרגיה. האם השוק ההודי על סף צניחה חופשית? פחד גדול החל לאחוז את שוק המניות ההודי, כאשר מדד Sensex איבד 1,700 נקודות במסחר תוך יומי, והחלו לרוץ מגוון ספקולציות ומחשבות על שנה שעברה עם פרוץ משבר הקורונה, כאשר המדדים המרכזיים במדינה קרסו בלמעלה מ-40%. חשוב לומר, למרכיב הזמן יש משמעות גדולה על האפקט של השווקים הפיננסים, כלומר, ככל שהסביבה העסקית תהיה באי ודאות גדול יותר, וככל שמצב מקרי המוות וההדבקה יוסיפו לגדול, השווקים הפיננסים והכלכלה ההודית יכנסו לתוך משבר חמור.

הודו 2

האם המשקיעים בעולם צריכים לפחד?

בעולם מדינות רבות הוכיחו התאוששות מדהימה ממשבר הקורונה, ומהתרסקות הגדולה של מרץ 2020. חשוב לומר, שבמידה והודו תכנס למיתון עמוק וקריסה כלכלית, מדדי העולם עשויים להיות מושפעים מכך בצורה גדולה, ולכן התנודתיות בשווקים עשויה  להימשך עוד זמן רב. בשלב זה, מדד ה-VIX ההודי נסחר ברמה הגבוה ביותר שלו, והוא מראה בצורה הברורה ביותר, את הפחד והתנודתיות שנמצאת בשווקים ובעיקר בשוק ההון ההודי. על פי מומחים, קריסת השווקים בהודו, עשויה לגרום לתיקן בבורסות המערב של עד כ-15%, היות ומדינות רבות חזרו לפעול בצורה רגילה, ועושה רושם שאף לצמוח.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן