אלטשולר שחם משקיעה אקולוגית

אנרגיה מתחדשת

בית ההשקעות הוותיק אלטשולר שחם נהנה שנים רבות ממוניטין של אחד מבית ההשקעות הרווחיים והמקצועיים ביותר בארץ. בדירוג של דאן אנד בראדסטריט לבתי ההשקעות בישראל, אלטשולר שחם מופיעה במקום הראשון לשנת 2021, עם סך נכסים מנוהלים של מעל 208 מיליארדי שקלים ותיקי השקעות מנוהלים בשווי של מעל 28 מיליארדי שקלים. אבל בחודשים האחרונים משהו קרה למוניטין נטול הדופי של בית ההשקעות המוקפד, ונתוני הניוד בין מוצרי השקעה לחודש ספטמבר 2021 מצביעים על נטישת לקוחות את בית ההשקעות, זה החודש השלישי ברציפות. על אף שיעורי הנטישות הגבוהים, אלטשולר שחם ממשיכה לשמור על מאזן רווחים חיובי – ומרחיבה את הגיוון בתיק ההשקעות הפרטי שלו. אם עד לפני זמן לא רב דובר על כך שגלעד אלטשולר, מייסד ומנכ"ל משותף של בית ההשקעות מתנגד להשקעות אקולוגיות והשקעות מסקטור הקלינטק – הנה לאחרונה פורסם כי אלטשולר שחם השתתפה בגיוס על סך כ – 350 מיליוני שקלים בקרן ריט המתמחה בניהול השקעות בתחום האנרגיה המתחדשת. הכל על ההשקעה המפתיעה של בית ההשקעות – לפניכם.

קרן הריט קיסטון – מנהלת כ – 800 מיליוני שקלים

קיסטון היא קרן השקעה פרטית בתשתיות, שקיימת מאז שנת 2019 ומנהלת, כאמור, נכסים בשווי כ – 800 מיליוני שקלים. בין השאר, מנהלת הקרן את מתקן ההתפלה האשקלוני VID ומחזיקה ב – 50% ממניות החברה, בנוסף רכשה באפריל 2021 את חברת סאנפלאואר המתפעלת חמש חוות רוח בפולין ובהן 24 טורבינות לייצור חשמל מהרוח, כמו גם מעל 250 תחנות פוטו וולטאיות לייצור חשמל מהשמש בישראל. במרץ השנה חתמה קיסטון על הסכם מכר של מקנים סולאריים בסכום כולל של מעל 31 מיליוני שקלים עם חברת הליוס המייצרת פאנלים לאנרגיה סולארית, לטובת המתקנים מבית סאנפלאואר.

בפברואר התבטא מייסד ומנכ"ל משותף אלטשולר שחם נגד ה"הייפ" של שווי חברות האנרגיה הירוקה

מדד הקלינטק של ישראל הושק בסוף שנת 2020, בעקבות גל של עניין מצד משקיעים במוצרי סקטור ההשקעות הירוקות והאקולוגיות שהפך פופולארי. ה"טרנד" של הוספת סקטור הקלינטק לניהול תיק ההשקעות בישראל תאם בסך הכל לתמונת ההשקעות הכלל עולמית. השקעות המכונות "השקעות אחראיות", או השקעות ESG בסביבה, חברה ותשתיות ממשל, סחף את העולם ובשנת 2021 נאמד רף ההשקעות האחראיות סביב ה – 35 טריליוני דולרים.

ביחד עם זאת, מדד הקלינטק הישראלי, הכולל מניות של חברות כמו פינרג'י, אנלייט, אורמת, סולגרין ורבות אחרות – לא השיג תשואות מרשימות למשקיעים בו, ובשנה האחרונה התשואה שלו שלילית: הוא הפסיד למשקיעים בו כמעט 14%. זאת, בניגוד למדדים כלליים בכל שווקי הכלכלות המערביות, שהשיגו תשואות חיוביות מרשימות במהלך 12 החודשים האחרונים. מדד הקלינטק הוא המדד היחיד בבורסת תל אביב שהשיג תשואה שלילית במהלך 2021.

אם כן, ברור מדוע טען גלעד אלטשולר כי טרנד ההשקעות האקולוגיות הוא לא יותר מאשר "הייפ", כי מחיר המוצרים בתחום אינו ריאלי וכי אין בכוונתה של אלטשולר שחם להצטרף למגמה. ניראה, כי מה שהיה נכון עבור אלטשולר שחם בתחילת השנה – בוא כבר פחות מדוייק עבורה במציאות של סוף שנת 2021, עם מספר לא מבוטל של השקעות בתחום האקולוגי: בית ההשקעות השקיע בארגון האנרגיה הסולארית הישראלי "נופר אנרגיה" כ – 200 מיליון שקלים בתחילת אוקטובר, והוא מחזיק כעת בקצת יותר מ – 8% מהחברה.  ממש לאחרונה, בתחילת נובמבר השתתף בית ההשקעות בגיוס 350 מיליוני שקלים עבור קרן הריט קיסטון, לצד גופים גדולים נוספים במשק ביניהם מגדל ביטוח, מנורה מבטחים וכלל ביטוח.

לבדיקה , השוואה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד s&p500

מדד ה – S&P500 על שולחן הניתוחים

S&P 500 בשנת 2008, ממש תוך כדי משבר הסאב פריים האמריקאי, קורה עוד דבר מעניין בשוק ההון האמריקאי. האירוע הוא התערבות, המהלך יתרחש על פני…

להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן